Home > Products > Computer IC Chips > PIC18F45K80-I/PT 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K X 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
PIC18F45K80-I/PT 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K X 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
Category:
Computer IC Chips
Price:
Negotiation
Payment Method:
T/T, Western Union
Specifications
Manufacturer::
Microchip
Product Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44TQFP
Detailed Description:
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K X 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
Series:
PIC® XLP™ 18K
Highlight:
18K Microcontroller IC
64MHz Microcontroller IC
PIC18F45K80-I/PT
Introduction
Features
• Conforms to CAN 2.0B Active Specification
• Three Operating modes:
   - Legacy mode (full backward compatibility with existing PIC18CXX8/FXX8 CAN modules)
   - Enhanced mode - FIFO mode or programmable TX/RX buffers
• Message Bit Rates up to 1 Mbps
• DeviceNet™ Data Byte Filter Support
• Six Programmable Receive/Transmit Buffers
• Three Dedicated Transmit Buffers with Prioritization
• Two Dedicated Receive Buffers
Product Attributes
Product Status
Active
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
64MHz
Connectivity
ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
44-TQFP
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Base Product Number
PIC18F45
Environmental & Export Classifications
ATTRIBUTE DESCRIPTION
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Advantage of our company
3. BOM Service: Please send BOM lists to me, I will send quotation very quickly.
PIC18F45K80-I/PT 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K X 16) FLASH 44-TQFP (10x10)PIC18F45K80-I/PT 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K X 16) FLASH 44-TQFP (10x10)