Home > Products > LED Driver ICs > TPS92515HVQDGQRQ1 LED Driver ICs 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog PWM Dimming 2A 10-HVSSOP
TPS92515HVQDGQRQ1 LED Driver ICs 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog PWM Dimming 2A 10-HVSSOP
Category:
LED Driver ICs
Price:
Negotiation
Payment Method:
T/T, Western Union
Specifications
Manufacturer::
Texas Instruments
Product Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRV RGLTR PWM 2A 10HVSSOP
Package/Case:
10HVSSOP
Detailed Description:
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 2A 10-HVSSOP
Series:
Automotive, AEC-Q100
Highlight:
PWM LED Driver ICs
10-HVSSOP LED Driver ICs
TPS92515HVQDGQRQ1
Introduction
Features
• AEC-Q100 Grade 1 Qualified
• Integrated 290-mΩ (typ) Internal N-Channel FET
• Input Voltage Range:
   – TPS92515x: 5.5 V to 42 V
   – TPS92515HVx: 5.5 V to 65 V
   – Operation Down to 5.15 V After Start-Up
• Low Offset High-side Peak Current Comparator
• Constant Average Current, up to 2 A
• Inherent Cycle-by-Cycle Current Limit • Multiple Dimming Methods
   – 10,000:1 Shunt PWM Dimming Range
   – 1000:1 PWM Dimming Range
   – 200:1 Analog Dimming Range
• Simple Constant Off-time Control
   – No Loop Compensation
   – Fast Transient Response
• Thermally Enhanced HVSSOP Package
• Integrated Thermal Protection
Product Attributes
Product Status
Active
Type
DC DC Regulator
Topology
Step-Down (Buck)
Internal Switch(s)
Yes
Number of Outputs
1
Voltage - Supply (Min)
5.5V
Voltage - Supply (Max)
65V
Voltage - Output
Current - Output / Channel
2A
Frequency
Dimming
Analog, PWM
Applications
Automotive, Lighting
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
10-HVSSOP
Base Product Number
TPS92515
Environmental & Export Classifications
ATTRIBUTE DESCRIPTION
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001